Vinnare 2017

Årets kvinnliga idrottare
Maja Stark, Abbekås GK, golf

Årets manliga idrottare
Peder Fredricson, Österlens RK, ridsport

Årets eldsjäl
Nils Olsson & Sven Johnsson, Ystads USG, skytte
Anna Björklund, Ystads IF, fotboll
Per-Arne Ljung, Ystads SK, boxning

Årets unga ledare
Malin Rydler, Tomelilla IF, handboll

Årets förening
Ystads volleybollklubb

Årets ambassadör
Hilda Carlén, Piteå IF, fotboll

Årets ledare
Kenneth Andersson, IFK Ystad, handboll

Årets talang
Tilda Eldh, Färs Härads RF, ridsport

Parasportpriset
Åsa Mårtensson, FF Österlen, bowling

Juryns specialpris
Caroline Strand, Svenstorp, dragracing
Bianca Nilsson, Sjöbo, dragracing

Feb 20, 2017 | Posted by in Vinnare 2017 | 0 comments

Vinnare 2016

Årets unga ledare: Viktoria-Luise Dewár, Ystad tennisklubb

Årets ledare: Marcus Lindgren, Ystads IF Handboll

Vinnare av parasportpriset: Peter Weichel, goalball, Tomelilla

Årets ambassadör: Lina Nilsson, fotboll, Ystad/FC Rosengård

Årets förening: Hammenhögs IF

Årets eldsjäl: Tommy Persson, Sankt Olofs IF

Årets talang: Joel Eriksson, racing, Tomelilla

Årets idrottare, manlig: Lukas Nilsson, handboll, Ystads IF

Årets idrottare, kvinnlig: Armina Barakovic, karate, Ystads KK

Juryns specialpris: Martina Andersson, strongwoman, Tomelilla

Dessutom delades priset Österporthallens gigant ut till Basti Rasmussen

Nov 1, 2016 | Posted by in Vinnare 2016 | 0 comments

Vinnare 2015

Årets ledare: Lars Blixt, Österlen FF

Årets eldsjäl: Margaretha Ohlsson, Ystads IF Friidrott

Årets ambassadör: Mattias Andersson och Jim Gottfridsson, handboll, Flensburg (Ystad)

Årets idrottare, manlig och kvinnlig: Peder Fredricson, Österlen RK och Sara Svensson, boxning,Ystads SK.

Årets förening: Tomelilla MK

Årets Unga ledare: Matilda Fening-Sönnichsen, Köpingebro IF

Årets talang: Philip Henningsson, IFK Ystad Handboll

Årets handikappris: Henrik Härstedt och Olle Jilken, Ystads TK, rullstolstennis

Juryns specialpris: Malin Grahm,Stora Köpinge

Feb 9, 2015 | Posted by in Vinnare 2015 | 0 comments

Vinnare 2008

Årets trotjänare: Olle Månsson, Österlens badmintonklubb

Årets ambassadör: Kent Harry Andersson, Flensburg-Handewitt (Ystads IF)

Årets förening: Köpingebro IF

Årets ungdomsförening: Österlens ridklubb (Borrby)

Årets ledare: Niklas Ohlsson, Sjöbo IF

Årets domare: Hans Malmström, Österlens golfklubb

Årets kvinnliga fotbollsspelare: Annika Nilsson, Sjöbo IF

Årets manlige fotbollsspelare: Patrik Lundin, Tomelilla IF

Årets målvakt, damer: Mia Möller, Sjöbo IF

Årets målvakt, herrar: Peter Kozma, IFK Simrishamn

Årets skyttedrottning: Michelle Lidberg, Köpingebro IF

Årets skyttekung: Andreas Thulin, Spjutstorps IF

Årets talang: Oscar Carlen, Ystads IF

Juryns specialpris: Lina Persson, Österlens ryttarförening

Vinnare av Radiokristallen: Frida Parkhagen, Kivik

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2008 | 0 comments

Vinnare 2009

Årets eldsjäl: Emil Sjörup, KFUM Ystad – basket

Bästa idrottare: manlig Niclas Ekberg, IFK Ystad – handboll

Bästa idrottare: kvinnlig Jane Jönsson, Skurups skytteförening – skytte

Årets ambassadör: Tom Prahl, Onslunda – fotboll

Årets förening: Ystads IF

Årets ungdomsförening: IFK Ystad Handboll

Årets ledare: Ronny Andersson, Ystads SS/Claes Andersson, Sjöbo SS – simning

Årets domare: Daniel Persson, Skurup – fotboll

Radiokristallen: Fanny Nersing, Everlövs ryttarföreing

Juryns specialpris: Jonny Wahlquist, Gärsnäs

Pris till idrottare/ förening med funktionshinder: Ystad Ridklubb

Årets talang: Kalle Persson BK Pan

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2009 | 0 comments

Vinnare 2010

Årets kvinnliga idrottare: Berit Olsson, skytte, Ystads skyttegille

Årets manlige idrottare: Niclas Ekberg, handboll, Ystads IF

Årets eldsjäl: Anne-Maj Bondesson, fotboll, Charlo/Rynge

Årets ledare: Staffan Westholm, friidrott, Ystads IF

Årets ambassadör: Lina Nilsson, fotboll, LdB Malmö

Årets unga ledare: Tor Blendberg, handboll, IK Pandora

Årets ungdomsförening: GK Splitt, gymnastik

Årets förening: Ystads tennisklubb

Årets talang: Amanda Lönnqvist, friidrott, Ystads IF

Radiokristallen: Filip Bengtsson, motocross, Tomelilla MK

Juryns specialpris: Bosse Nilsson, svenska handbollslandslaget

Årets pris till förening för idrottare med funktionsnedsättning: FF Österlen

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2010 | 0 comments

Vinnare 2011

Årets eldsjäl: Kenneth Roos

Årets Ambassadör: Martin Paulsson

Årets manlige idrottare: Alexander Jersgren

Årets kvinnliga idrottare: Elin Mårtensson

Årets förening: Lunnarps BK

Årets ungdomsförening: Marsvinsholms IF

Årets ledare: Katarina Jönsson

Årets ungdomsledare: Alexander Eriksson

Årets Specialpris: Robert Ridell

Handikappriset: Ulf Nilsson

Årets talang: Sofia Anker-Kofoed

Radiokristallen: Filip Bengtsson

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2011 | 0 comments

Vinnare 2012

Årets Eldsjäl: Sven Nilsson, Ystads volleybollklubb

Årets Ledare: Mats Engblom, YIF Handboll

Årets Unga ledare: Shiralee McGowan, GK Splitt

Årets Ambassadör: Joakim Lövgren, travkusk, Skurup

Juryns Specialpris: Camilla Backman, tränare i Hammenhögs konstsimklubb

Årets Förening: Skillinge IF

Årets Ungdomsförening: Öja FF

Pris till idrottare / förening med funktionshinder: Ystads IF FF

Årets Talang: Josefine la Fleur, YIF Friidrott

Årets manlige idrottare: Filip Bengtsson, Tomelilla MK

Årets kvinnliga idrottare: Elin Mårtensson, Sjöbo SS

Radiokristallen (folkets pris): Filip Bengtsson, Tomelilla MK

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2012 | 0 comments

Vinnare 2013

Årets eldsjäl: Helen Ohlsson, Köpingebro IF

Årets ledare: Claes Andersson, Sjöbo simsällskap

Årets unga ledare: Billy Christensson, Skurups innebandyklubb

Juryns specialpris: Idrottsföräldrarna Lotta och Paul Nilsson, Sjöbo

Årets förening: Janstorps AIF

Årets ungdomsförening: Trunnerups ryttarförening

Pris till idrottare med funktionsnedsättning: Daniel Glifberg, Ystad

Årets ambassadör: Ystads bidrag i det svenska handbollslandslag, som tog OS-silver i London: Kim Andersson, Mattias Andersson, Niclas Ekberg, Fredrik Petersen, Bosse Nilsson och Jesper Lindgren

Årets kvinnliga idrottare: Lisen Bratt Fredricson, Österlens RK

Årets manlige idrottare: Jim Gottfridsson, YIF Handboll

Radiokristallen: Armina Barakovic, Ystads karateklubb

Årets talang: Dian Yang Wang, Österlens bordtennisklubb

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2013 | 0 comments

Vinnare 2014

Årets eldsjäl: Vivi Hagenkötter, Korpen Ystad

Årets ledare: Patrick Nilsson, Skurups AIF

Årets unga ledare: Filippa Kristiansdotter, Ystads volleybollklubb

Årets förening: Marsvinsholm/Pan

Årets kvinnliga idrottare: Armina Barakovic, Ystads karateklubb

Årets manliga idrottare: Peder Fredricson, hästsport, Österlens RK

Årets ambassadör: Fredrik Petersen, Hamburg/Berlin och svenska handbollslandslaget

Juryns specialpris: Per-Olof Kippel, Benestad och Fabrin Rimfors, Brösarp

Årets talang: Emil Hansson, Ystads IF

Sep 22, 2014 | Posted by in Vinnare 2014 | 0 comments
Premium Wordpress Themes by UFO Themes